Sucha skóra

lek. med. Aleksandra Neffe Kuzka 
medycyna estetyczna dla każdego 
medycyna rodzinna 

Spierzchnięte usta? Popękane dłonie? Sucha skóra twarzy? A może łupież? Chcesz wiedzieć, jak zimne powietrze wpływa na Twoją skórę i co dzieje się z nią w zetknięciu z powietrzem ogrzewanym przez kaloryfery? Przeczytaj artykuł już teraz!

  1. Spierzchnięte usta – czy na pewno używasz odpowiedniej pomadki ochronnej?

    Czerwień wargowa to okolica twarzy, która nie produkuje łoju  (stanowi on jakby  barierę ochronną). Gdy jest suche powietrze lub dochodzi do odwodnienia organizmu, w pierwszym rzędzie widoczne jest to właśnie na ustach. Stają się szybko suche, spierzchnięte, mogą nawet pękać. Zanim to się stanie, warto regularnie zabezpieczać wargi stosując tłuste kremy lub pomadki. Nawyk oblizywania bardzo ustom szkodzi, niszczy naskórek i dodatkowo wysusza. Jeśli stosowany kosmetyk zawiera zbyt dużo wody – również może szkodzić, a nie pomagać. Niektóre preparaty mogą wręcz chłonąć wodę i w ten sposób dodatkowo wysuszać na skórek.

    Rewitalizacja ust – to kwas hialuronowy podany w czerwień wargową – na kilka miesięcy wspomaga ich nawilżenie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegu? Umów się na wizytę!

  2. Suche dłonie / rogowacięjące skórki przy paznokciach.

     Dłonie również wymagają od nas w okresie zimowym osobnej uwagi. Najlepiej wyrobić sobie nawyk ich natłuszczania np. olejami roślinnymi (ja używam oleju z pestek malin), parafiny, alantoiny, czasami kremami z mocznikiem (gdy zależy nam na zmiękczeniu zrogowaciałego naskórka). Dobrze jest mieć kosmetyk gotowy do użycia nawet kilka razy dziennie, szczególnie gdy częściej myjemy ręce i odkażamy je. Zimą mogą nasilać się reakcje alergiczne w okolicy skóry rąk. Pod wpływem detergentów zdarzają się na dłoniach pęknięcia i rany między palcami. Podobne problemy uaktywniają się też w chłodnych miesiącach przy stosowaniu rękawiczek lateksowych.

    Mezoterapia igłowa okolic dłoni – to zabieg bardzo skuteczny w walce z problemami skórnymi tej części naszego ciała. Zapisz się na zabieg przez formularz zgłoszeniowy!

  3. Łupież (łuszczenie się okolicy owłosionej skóry głowy).

    Główną przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba Malessezia występującego naturalnie na skórze głowy. Jest wiele czynników które mogą wywołać jego namnażanie:

    • podrażnienia skóry głowy (np. kosmetykami),
    • zaburzenia hormonalne i immunologiczne,
    • stres,
    • nieodpowiednia dieta,
    • nadprodukcja łoju.

    Widoczne łuszczenie skóry głowy może się również wiązać z przesuszeniem tej okolicy ciała przez powietrze w zbyt ciepłym mieszkaniu lub na skutek nieprawidłowego suszenia głowy suszarka. Dlatego łupież zwykle nasila się zimą.

    Więcej na temat rodzajów łupieżu przeczytasz w oddzielnym artykule. Łupież

    Mezoterapia skóry głowy to bardzo skuteczny zabieg wspomagający walkę z łupieżem dostępny w naszym gabinecie. Zadzwoń lub zapisz się na wizytę przez formularz kontaktowy.

  4. Sucha skóra twarzy.

    Czy Twoja twarz, gdy patrzysz w lustro, wydaje Ci się czasem matowa? Skóra na niej łuszczy się? Jest szorstka w dotyku? Po umyciu napięta i ściągnięta? Może masz wrażenie, że wyraźnie zarysowują się zmarszczki mimiczne (kurze łapki, bruzdy nosowo- wargowe) lub naczynia krwionośne prześwitują przez cienką warstwę skóry?

    To wszystko efekt nieprawidłowego nawodnienia, wysuszenia i tym samym starzenia skóry. Pojęcia te wzajemnie się przenikają i są od siebie zależne. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia skóry zależy między innymi od warstwy lipidów, sieci kanałów akwaporynowych (przewodzących wodę) i naturalnego czynnika nawilżającego zwanego NMF. Przesuszenie skóry na ogół nasila się z wiekiem. Szczególnie widoczne jest u kobiet w okresie przekwitania na skutek zmniejszenia ilości niektórych hormonów we krwi. To z kolei ma wpływ na jakość płaszacza lipidowego naskórka. Skóra staje się wtedy cieńsza i sucha. W kontakcie z zimnym lub gorącym powietrzem jeszcze szybciej dochodzi do utraty wody. Czasami spotykamy się też z izolowanym przesuszeniem/łuszczeniem skóry okolicy nosa albo uszu. Jest to osobny temat. Tego typu sytuacje warto omówić na wizycie z lekarzem.

    Pielęgnując suchą skórę twarzy należy prawidłowo ją oczyszczać delikatnymi środkami myjącymi o prawidłowym pH, następnie nawilżyć i chwilę później natłuścić skórę. Zapewni to regenerację warstwy rogowej i uzupełnienie poziomu lipidów. W utrzymaniu pięknego wyglądu skóry i prawidłowego nawodnienia pomoże też zdrowa dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, warzywa i owoce, ewentualnie uzupełnienie cynku w organizmie. Oczywiście należy również zwrócić uwagę aby ilość przyjmowanych płynów w ciągu dnia nie była mniejsza niż 2 – 2,5 l. Latem warto stosować filtry przeciwsłoneczne, natomiast zimą – kremy natłuszczające chroniące przed mrozem i wiatrem.

Jak zawsze, serdecznie zapraszam do rozmowy na temat konkretnie TWOJEJ skóry. Każdy pacjent jest inny, a temat oczywiście niewyczerpany. Niejednokrotnie istotne jest w procesie diagnostycznym i terapeutycznym wykonanie badań krwi. Nawet drobne zmiany skórne mogą nas doprowadzić do diagnozy schorzenia, które trzeba leczyć przyczynowo, a nie tylko objawowo.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zapewniające skórze prawidłowe nawilżenie, dotlenienie i odżywienie to mezoterapia igłowa i peeling.

Dotyczyć one mogą zarówno twarzy, jak dekoltu, szyi i dłoni.

Dodatkowo w ofercie zimowej mamy absolutnie wyjątkowy KREM wytwarzany na bazie różnorodnych olejów. Może być stosowany po peelingach, po mezoterapii, a także na codzień, do pielęgnacji skóry zimą. Niezrównany w pielęgnacji ust. Ma puszystą, nie nadmiernie tłustą konsystencję, cudownie się wchłania i jest ciepły w dotyku. Skąd ta różnica w odczuwaniu temperatury kremu podczas nakładania? Sprawdźcie!

Zapraszam do rezerwacji wizyty poprzez formularz na stronie