Łupież

lek. med. Aleksandra Neffe Kuzka 
medycyna estetyczna dla każdego 
medycyna rodzinna 

Co to jest?

Jakie może przybierać formy?

Kiedy zgłaszać się do lekarza?

Określenie „łupież” najczęściej kojarzy nam się z obecnością białych, drobnych płatków/pyłków w obrębie owłosionej skóry głowy. Taki obraz kliniczny w rzeczywistości dotyczy jednego rodzaju łupieżu, tak zwanego: „suchego”. W dalszej części artykułu przybliżę pozostałe zmiany skórne o podobnym charakterze.

 1. Łupież suchy. Jest to często spotykana choroba skóry głowy związana z przyspieszonym podziałem komórek naskórka i tym samym zbyt szybkim złuszczaniem się go w postaci białego pyłu widocznego na włosach. Pewne czynniki, jak np.

  • podrażnienia skóry głowy,
  • stres,
  • zaburzenia hormonalne i immunologiczne,
  • nieodpowiednia dieta,
  • nadprodukcja łoju,

  mogą wywoływać nadmierny wzrost naturalnie występującego na naszej skórze grzyba (Malassezja). To z kolei prowadzi do szybszego podziału i nieprawidłowego złuszczania komórek naskórka. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby pozbyć się lub nie doprowadzić do powstawania łupieżu?

  – Optymalna częstotliwość mycia głowy (nie za rzadko i nie za często)

  dokładne spłukiwanie po umyciu szamponem

  – uwaga na podrażniające kosmetyki (to może mieć znaczenie u alergików)

  – pora roku (suche powietrze lub nadmierna wilgoć może sprzyjać namnażaniu grzyba i tym samym wywoływać dolegliwości).

  Jeżeli pacjent bezskutecznie walczy z łupieżem, stosuje leczenie i zwraca uwagę na wyżej wymienione czynniki, warto sprawdzić czy u podstaw problemu nie leżą zaburzenia metaboliczne cukru lub tłuszczów. Warto wiedzieć, że łupież często współistnieje też z łuszczycą lub atopowym zapaleniem skóry.

  Umów się na wizytę!

 2. Łupież tłusty (łojotokowy). Występuje zwykle w połączeniu z łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Często pojawia się u osób w okresie dojrzewania, gdy produkcja łoju jest nasilona. Grzyby naturalnie występujące na naszej skórze odżywiają się lipidami. Produktem ich metabolizmu są kwasy tłuszczowe, które podrażniają skórę i wywołują jej reakcję zapalną. Warto wiedzieć, że łojotokowe zapalenie skóry może prowadzić do łysienia. Szczególnie rzadkim rodzajem łupieżu tłustego jest łupież azbestowy.

 3. Łupież pstry. Występuje dość często. Również jest wywołany grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur. Zmiany o charakterze odbarwień zlokalizowane są karku, plecach i ramionach. Leczenie miejscowe zwykle jest przynosi szybką poprawę. Należy przy tym pamiętać o leczeniu owłosionej skory głowy. Na nawrót pigmentacji odbarwień trzeba poczekać czasem kilka tygodni.

 4. Łupież biały. Dotyczy głównie dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Pojawia się w postaci białych, dobrze odgraniczonych plam na policzkach, dłoniach i ramionach. Najczęściej dotyczy osób z atopowym zapaleniem skóry. Dokładna przyczyna wystąpienia łupieżu białego nie jest znana. Prawdopodobnie poza AZS wiąże się także z zaburzeniami syntezy melaniny.

 5.  Łupież rumieniowy.  To przewlekłe, czasem nawracające zakażenie bakteryjne dotyczące głównie okolicy pachwin, rzadziej dołów pachowych, przestrzeni międzypalcowych stóp. Wykwity są początkowo barwy różowej, potem ciemnobrunatnej. Chorobę wywołują saprofitujące na skórze maczugowiec (Corynebacterium minutissimum). W odróżnieniu od zakażenia grzybiczego okolicy pachwin, w  przypadku łupieżu rumieniowego, zmienione chorobowo miejsca zwykle nie swędzą.

 6.       Łupież różowy (Giberta). Dotyczy głównie dzieci i młodych dorosłych. Prawdopodobną przyczyną wywołującą tą dermatozę jest wirus opryszczki typu 7. Choroba nie ma tendencji do nawrotów i nie jest zakaźna. Zwykle zaczyna się wystąpieniem na tułowiu lub kończynach różowej, łuszczącej się kilkucentymetrowej zmiany zwiastującej. Towarzyszyć temu może gorączka, bóle głowy i stawów. W ciągu kilku dni pojawiają się kolejne drobniejsze wykwity.

Jeśli ten lub podobny problem dotyczy Ciebie, zapisz się na wizytę poprzez formularz kontaktowy.

Skorzystaj z konsultacji i zabiegów mezoterapii skóry głowy, które mogą być pomocne w terapii łupieżu.

Zapraszam do rezerwacji wizyty poprzez formularz na stronie