Cienie, obrzęki pod oczami, zmarszczki okolicy oczu. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

lek. med. Aleksandra Neffe Kuzka 
medycyna estetyczna dla każdego 
medycyna rodzinna 

  Oczy – niepowtarzalne, tajemnicze, piękne…Po oczach jesteśmy w stanie rozpoznać znajomą osobę nawet po wielu latach. To zwierciadło naszej duszy. Nie zmieniają się z upływem czasu, ale skóra wokół nich – tak.

  Moje pacjentki często martwią się jeśli zauważą sińce albo obrzęki pod oczami. Nie lubią też nadmiernie widocznych zmarszczek wokół oczu, tak zwanych „kurzych łapek”. Zwykle wspólnie zastanawiamy się nad możliwą przyczyną tego typu zmian. Warto wykonać badania kontrolne i przyjrzeć się swojemu stylowi życia.

  Cienie i opuchlizna pod oczami mogą być objawem chorób tarczycy, nerek, anemii, alergii, ale także mogą wynikać z braku snu, z przedłużonego stresu, zmęczenia, picia dużej ilości kawy, palenia papierosów, braku ruchu na świeżym powietrzu lub życia w zanieczyszczonym środowisku.

  Dlaczego pacjentki tak często zwracają uwagę akurat na skórę wokół oczu? Rzeczywiście starzeje się ona szybciej niż inne partie twarzy. Jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna, gdyż jej grubość to zaledwie 0,5 mm. Ma słaby system podporowy i brak podściółki tłuszczowej. W okolicy oczu prawie zupełnie nie ma gruczołów łojowych, dlatego skóra w tym miejscu łatwiej wysycha. Gorsze jest też krążenie krwi i limfy, co sprzyja obrzękom. Występuje tu więcej mastocytów – komórek odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych. Dodatkowo mięsień okrężny oka nieustannie pracuje. Na cienkiej, suchej, wiotkiej skórze łatwo zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki, tak zwane „kurze łapki”. Te wszystkie elementy składają się na efekt podkrążonych, zmęczonych, smutnych, starszych oczu.

  U wielu osób cienie i worki pod oczami to jedynie cecha dziedziczna, nie związana z żadnym problemem zdrowotnym. Na szczęście w większości przypadków defekty te możemy zniwelować. Zachęcam do kontaktu. Wspólnie omówimy Twój konkretny problem zaplanujemy ewentualną diagnostykę i pozbędziemy się niechcianych zmian. 

Przykładowe, całkowicie bezpieczne zabiegi to mezoterapia igłowa (Dermaheal Dark Circle Solution) i peeling (Yellow Peel) powtarzane 2-3 razy co około 4-6 tygodni.