lek. med. Aleksandra Neffe Kuzka
medycyna estetyczna dla każdego
medycyna rodzinna
Czeka Cię wyjazd na urlop? Może weekend za miastem? Mam nadzieję, że moje zestawienie przyda się !
Zobacz, co proponuję spakować do apteczki w podróż.
- Preparat odkażający na skórę i błony śluzowe (może to być woda utleniona lub inny preparat np. w spray-u).
- Opatrunki: bandaż elastyczny i zwykły, plastry na zranienia i na odciski, gaziki jałowe, nożyczki.
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
- Leki rozkurczowe, probiotyk, elektrolit – w przypadku dolegliwości żołądkowo – jelitowych.
- Termometr
- Woda morska, tabletki do ssania na ból gardła (wg mnie najlepiej sprawdzają się te osłaniające błonę śluzową).
- Lek przeciwhistaminowy w razie wystąpienia odczynu alergicznego (może być tez zastosowany przy zwykłym katarze ).
- Środki odstraszające komary i kleszcze, a także żel do stosowania po ukąszeniach.
- Filtry przeciwsłoneczne – śmiało używajcie 50 :), preparat z pantenolem w postaci pianki na oparzenia słoneczne.
Moje sposoby:
@ Na wyjazd z dziećmi zwykle pakuję sporą apteczkę. Niektóre leki są w formie syropów, sprayów . Wrzucam wszystko do zwykłej torby termicznej (takiej jak na mrożonki). W ten sposób choć trochę izoluję preparaty przed bardzo wysoką temperaturą jaka może się zdarzyć np. w drodze, w samochodzie. Taka torba nie jest sztywna więc daje się łatwo ułożyć gdziekolwiek walizce lub w samochodzie. Jednocześnie jest na tyle gruba, ze opakowania leków się nie uszkadzają.
@ Do tej ogólnej torby z lekami dorzucam bardzo małą kosmetyczkę z super mini zestawem, który można zabrać do plecaka na KAŻDĄ wycieczę (w góry, na plażę , na rower wodny itp.). Fajnie sprawdza się zestaw nasączonych chusteczek : odkażające i po ukąszeniu przez owada. Biorę też mini scyzoryk z dobrą pensetą do usuwania kleszczy i drzazg. Przydatny bywa bandaż elastyczny, plaster na odciski, 1 ampułka soli fizjologicznej np. do przepłukania oka.
@ Nie zapomnij spakować leków, które przyjmujesz na stałe lub takich, które ratują Cię w powtarzających się sytuacjach, np. silniejsze leki p/ bólowe w razie nadwyrężenia kręgosłupa, leki, które zastosujesz w przypadku nawracającej zgagi, preparat, który zażywasz w przypadku nawracających zakażeń cewki moczowej lub ten, który bierzesz w razie opryszczki.
@Podczas zmiany klimatu/ flory bakteryjnej/wody wiele osób może mieć problemy żołądkowo jelitowe. W przypadku zaparć dobrze jest pamiętać o piciu wody w dużych ilościach, a także o diecie bogatej w błonnik. Można ewentualnie profilaktycznie stosować błonnik w postaci tabletek. Pamiętaj jednak, żeby preparat popić przynajmniej 2 szklankami wody, inaczej efekt może być odwrotny. Z kolei w przypadku biegunki wskazane będą elektrolity, preparat osłaniający śluzówkę jelit (można go zastąpić zwykłym kiślem), probiotyk.
Zapraszam do konsultacji i rezerwacji wizyty poprzez formularz na stronie